Strony

Dodaj więcej stron lub zacznij nowy rozdział.

Na skróty

Filmowe mieszkanie

12 12 12 - 10:47

Osobom, które niespecjalnie interesują się kinematografią, dekorowanie domu czy mieszkania motywami filmowymi wydawać się może trochę dziwnym pomysłem. Plakaty filmowe i sceny z filmów kojarzą im się bowiem z akcjami promocyjnymi, z reklamami i nachalnym marketingiem, ale raczej nie z czymś, co by mogło mieć jakąś własną wartość artystyczną. A prawda jest taka, że film, jako narzędzie sztuki wizualnej, posiada jej bardzo dużo. I to schowanej na wielu różnych poziomach.

Fototapety film

Dotykając tylko powierzchni problemu można powiedzieć, że większość kadrów czy postaci z filmów jest po prostu estetycznie ładnych. W starszych filmach było wręcz wymogiem by osoba w nich grająca posiadała odpowiednią urodę i urok. Było to szczególnie mocno pilnowane w czasach, kiedy kino pozbawione było jeszcze dialogów. Odeszliśmy już dawno od tej zasady, ale dzisiaj nawet brzydota jest podkreślana jako wiele mówiąca cecha i umieszczenie na fototapecie postaci brzydkiej będzie się odwoływało nie do tego, że mamy dziwny gust estetyczny, ale do głębszej warstwy estetyki filmowej.

W ten sposób przechodzimy do prawdziwych zalet wykorzystywania plakatów filmowych do dekoracji domu. Chodzi tu bowiem w dużej mierze o przeniesienie nie pojedynczego obrazu czy wizerunku bohatera, ale o cały produkt rozszerzony. Mówiąc prościej, będzie nam chodziło p przeniesienie klimatu filmu i jego treści, także tej ukrytej. Na przykładzie można pokazać to tak, że znajdujący się na płótnie Charlie Chaplin wcale nie pojawi się tam tylko dlatego, że jest bardzo przystojnym panem. To jest zresztą kwestia gustu. Swoje miejsce zdobędzie on głównie dzięki swojemu poczuciu humor, stworzonym dziełom i filozofii życiowej. To samo dotyczyć będzie innych filmów oraz postaci z nich.

Trochę inaczej wygląda ta sprawa, jeśli chodzi o pokoje dziecięce i dzieci trochę starszych, nastolatków. Dla najmłodszych wielką frajdą jest otaczanie się bohaterami z bajek, które mają dla nich znacznie większe znaczenie niż postacie czysto fikcyjne mieć powinny. Z kolei młodzi nastoletni buntownicy w dużej mierze potrafią identyfikować się z różnymi postaciami, czasami nawet przyjmować od nich bardzo wiele postaw życiowych, łącznie z konkretnymi zachowaniami. A tak nawiasem mówiąc, fototapeta z bohaterem filmowym będzie jednym z niewielu wyborów, do których uda nam się dziecko bez większych problemów przekonać.

 

Informacje

This is the default template for PivotX. You can change this text by editing the file '_sub_about.tpl' in your pivotx/templates/default/ folder. You can do this by directly editing the file, or you can go to 'Manage Media' » 'Templates' in the PivotX interface.

The image in the header is © Andreas Reinhold.

Znaczniki

Error opening file

The file /home/acstt/domains/fototapetaonline.pl/public_html/pivotx/db/ser_tags.php could not be written!

Try logging in with your ftp-client and check to see if it is chmodded to be readable by the webuser (ie: 777 or 766, depending on the setup of your server).

Current path: /home/acstt/domains/fototapetaonline.pl/public_html/pivotx.